fbpx
Eiropas Parlamenta lēmumi Tarifi Ukraina

Šodien gaidāms sarežģīts balsojums Eiropas Parlamentā par Ineses Vaideres ziņojumu, kas paredz ES importa no Krievijas samazināšanu

Šodien, 22. maijā, Eiropas Parlamenta (EP) plenārsēdē deputāti balsos par Ineses Vaideres izstrādāto ziņojumu regulai “Par izmaiņām muitas nodokļos, kas piemērojami konkrētām importētām precēm, kuru izcelsme ir Krievijas Federācijā un Baltkrievijas Republikā vai kuras tieši vai netieši eksportētas no minētajām valstīm”. Tiesību akts paredz pasākumus, lai pārtrauktu mēslošanas līdzekļu un nu jau visu lauksaimniecības produktu importu no Krievijas.
22. maijs, 2025

“Daudzas ES valstis un lauksaimnieki kļuvuši atkarīgi no Krievijas mēslošanas produktu importa, kurus ražo no lētās Krievijas gāzes. Šodienas balsojums būs sarežģīts, jo ir deputāti, kas rīkojas lielo lauksaimnieku lobiju ietekmē, pārstāvot īslaicīgas ekonomiskas intereses. Tādēļ balsojuma rezultāts nav viennozīmīgi paredzams, tomēr ceru sagaidīt EP deputātu atbalstu. Nav pieļaujams, ka trīs gadus pēc Krievijas pilna mēroga kara sākuma, dažas ES valstis aizvien turpina lielos apjomos iepirkt Krievijas produktus, tādējādi finansējot Krievijas kara mašīnu,” norāda Starptautiskās tirdzniecības komitejas deputāte Inese Vaidere, kura EP ir atbildīga par šī likuma izstrādi.

Inese Vaidere uzsver, ka Latvija, Igaunija, Čehija, Zviedrija, aizstāvot mūsu Eiropas vērtības, jau kara sākumā bija atteikušās no agresora produkcijas importa, kamēr citviet lauksaimnieki ir izmantojuši Krievijas lēto produkciju, tādējādi radot negodīgu konkurenci Eiropā.

Viņa skaidro, ka jauno noteikumu priekšlikums ir svarīgs, jo paredz piemērot importa tarifus lauksaimniecības produktiem un minērālmēslojumam no Krievijas un Baltkrievijas. “Šie noteikumi salāgo gan Eiropas mēslošanas līdzekļu ražotāju intereses, gan arī lauksaimnieku un tādējādi, tas ir lielā mērā kompromiss, un kā jau ikviens kompromiss, tas pilnībā neapmierinās abas puses, taču šis ir labākais rezultāts,” pauž EP deputāte.

Tarifus paredzēts piemērot pakāpeniski trīs gadu laikā. Tas ļauj lauksaimniekiem pielāgoties, bet Eiropas mēslošanas līdzekļu uzņēmumiem nostabilizēties. Netiek sagaidītas ievērojamas cenu izmaiņas, taču, ja tomēr tiktu novērots būtisks cenu kāpums, Eiropas Komisija ir apliecinājusi gatavību rīkoties, lai situāciju risinātu un nodrošinātu lauksaimniekiem atbalstu. Piemēram, Eiropas Komisija var uz laiku apstādināt muitas tarifu piemērošanu citām valstīm, no kurām ES importē mēslošanas līdzekļus.

Pērn ES no Krievijas importējusi mēslošanas līdzekļus 1,5 miljardu eiro apmērā, un šis apjoms ir pat pieaudzis. “Turpinot šo tirdzniecību, turpinām finansēt Krievijas nežēlīgo karu pret Ukrainu,” atgādina EP deputāte.