Drošība, atbalsts Ukrainai un saprātīgi lēmumi vides jomā
Drošība, atbalsts Ukrainai
“Ukraiņi šobrīd karo par mums visiem,” uzsver Inese Vaidere. Tādēļ viņa par nepieņemamu uzskata Ungārijas rīcību, bloķējot ES atbalstu Ukrainai. Meklējot šai problēmai risinājumu, deputāte kopā ar citu valstu kolēģiem nosūtījusi Eiropas Parlamenta (EP) prezidentei vēstuli, aicinot pret Ungāriju uzsākt procedūru, kas ierobežos tās balsstiesības par ES nozīmīgiem lēmumiem.
EP viņa arī uzstāj uz ļoti spēcīgām sankcijām pret Krieviju, lai pilnībā paralizētu agresorvalsts ekonomiku, tai skaitā – panāktu pilnīgu Krievijas energoresursu embargo. Deputāte uzskata, ka esošās sankcijas jāpaplašina, tajās iekļaujot arī graudu importu un tranzītu, jo nevaram būt pārliecināti, ka nepalīdzam Krievijai realizēt Ukrainā nozagtus graudus un papildināt savu kara budžetu.
Līdztekus deputāte uzskata, ka tie līdzekļi, kas pieder ES sankciju sarakstā esošajiem Krievijas pilsoņiem un uzņēmumiem, ir jāizmanto Ukrainas atjaunošanai, tādēļ viņa ir veiksmīgi uzsākusi pilotprojektu, kurā pēta, kā to tiesiski izdarīt. Pirmie priekšlikumi no Eiropas Komisijas (EK) jau ir sagaidīti un tiks izskatīti ES dalībvalstu sanāksmēs.
Atbalsts mazajiem uzņēmējiem
“Latvijas tirgus ir neliels, bet ir vērts atcerēties, ka esam daļa no ES vienotā tirgus, un daudzi mūsu uzņēmumi šīs iespējas lieliski izmanto. Lai atbalstītu mūsu uzņēmējus, EP strādāju pie to prasību mazināšanas, kuras mūsu uzņēmējiem ir visapgrūtinošākās. Piemēram, piedalījos likuma izstrādē, lai ES mazie uzņēmumi, kas darbojas vairākās valstīs, varētu visus nodokļu jautājumus ērti kārtot tikai vienā mītnes zemē. Viena no manām darba prioritātēm ir izstrādāt tādus noteikumus, kas atvieglo uzņēmumu piekļuvi finansējumam, lai tie varētu augt un attīstīties. Mazie un vidējie uzņēmumi rada lielāko daļu darbavietu, veidojot mūsu ekonomikas mugurkaulu. Pēdējo gadu krīzes mazajiem uzņēmējiem ir bijušas īpaši sāpīgas, tāpēc arī turpinu strādāt pie tā, lai rastu dažādus atbalsta risinājumus”, uzsver I. Vaidere.
Saprātīgi lēmumi vides jautājumos
“Zaļais kurss ir videi draudzīga ekonomikas attīstība. Tas nenozīmē, ka staigāsim vīzēs vai atteiksimies no ērtībām. Nebūt ne. Bet dzīvosim un saimniekosim videi draudzīgāk – tas nāks par labu gan katram cilvēkam, gan planētai kopumā, ” skaidro I. Vaidere. Tādēļ pie videi draudzīgas ekonomikas priekšlikumiem viņa strādā EP Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komitejā, izstrādājot likumus par atjaunīgo enerģiju, energoefektivitāti, preču iepakojumu un pārtikas atkritumu samazināšanu, sadzīves iekārtu remontēšanu, kā arī dabas aizsardzību un atjaunošanu.
EP deputāte uzsver, ka nosakot jaunas prasības, svarīgi pietiekami atbalstīt iedzīvotājus un uzņēmējus, kam tās jāievieš. Tāpēc Vides komitejā viņa piedalījās Sociālā klimata fonda izstrādē. “Tas kā atbalsta spilvens palīdzēs sagatavoties jaunajām prasībām – iegādāties mazāk piesārņojošas apkures sistēmas, ieguldīt videi draudzīgākā transportā un ēku renovācijā. Būs pieejami arī tieši pabalsti trūcīgākajiem iedzīvotājiem. Gandarījums, ka izdevies panākt, lai, sākot ar 2026. gadu, Latvijā no Sociālā klimata fonda tiktu ieguldīti vairāk nekā 600 miljoni eiro. Uzskatu, ka nozīmīgs atbalsts jāsniedz sociāli mazāk aizsargātajiem cilvēkiem, kā arī iedzīvotājiem Latvijas lauku reģionos. Zaļais kurss jāievieš taisnīgi, nepieļaujot nevienlīdzības pieaugumu,” tā I. Vaidere.