fbpx
Viedoklis

Vaidere kritizē steigu, kādā ievieš Covid-19 sertifikātu

29. aprīlis, 2021

Eiropas Parlaments (EP) nupat apstiprinājis savu nostāju par Eiropas Savienības (ES) Covid-19 sertifikātu, ar ko paredzēts atvieglot pārvietošanos pandēmijas laikā. EP deputāte Inese Vaidere balsojumā atturējās, jo pauž bažas par sasteigto idejas virzīšanu.

“Lai arī EP īsā laikā izdevās formulēt vērtīgus uzlabojumus sākotnējam priekšlikumam, tomēr balsojumā nevarēju pieņemt tik strauju virzību uz priekšu, jo process bijis ļoti sasteigts. Ir pagājušas vien sešas nedēļas, kopš Eiropas Komisija (EK) prezentēja sertifikāta ideju. Tik īsā laikā nav iespējams padziļināti izvērtēt likumu, kam būtu plaša ietekme uz daudziem cilvēkiem. Parasti šāds process aizņem vismaz pusgadu, jo likums iziet cauri virknei nepieciešamu “zobratiņu” – komitejām, politiskajām frakcijām, apspriedēm ar dažādām ieinteresētajām pusēm,” skaidro I. Vaidere.

“No vienas puses, ideja par kopīgu Eiropas līmeņa sistēmu ceļošanai ir laba, jo vienoti noteikumi iedzīvotājiem būtu saprotamāki. Tomēr, no otras puses, daudzi jautājumi palika neizdiskutēti, jo tas nebija iespējams. Vides un sabiedrības veselības komiteja, kurā es strādāju, bija daļēji atbildīga par šo likumu, tomēr nenotika neviena sēde viedokļu apmaiņai par sertifikāta ideju. Principā EP pozīciju izstrādāja vien daži deputāti šaurā lokā. Dienvidvalstis, kuras izmisīgi gaida tūristus, ar lielu spiedienu ir panākušas sasteigtu lēmuma pieņemšanu, bet neesmu droša, ka tas ir Latvijas interesēs,” norāda I. Vaidere.

Starp jautājumiem, kas palikuši neatbildēti, deputāte izceļ neskaidrības ap konkrētajiem IT risinājumiem sertifikāta ieviešanai, to drošību un datu aizsardzības nodrošināšanu. “Nav arī garantijas par to, vai netiks diskriminēti cilvēki, kas dažādu iemeslu dēļ nav saņēmuši vakcīnu, un vai nepieciešamie testi viņiem tiktu nodrošināti bez maksas. Jāatgādina, ka Latvijā vakcinācijas tempi ievērojami atpaliek no ES vidējā rādītāja,  kas varētu mūs nostādīt sliktākā situācijā starp Eiropas pilsoņiem.” Tāpat I. Vaidere atzīmē, ka nav pārliecinoši izpētīts tas, kādu ietekmi sertifikāta ieviešana varētu atstāt uz pandēmijas izplatību, jo, arī vakcinēts cilvēks ceļojot tomēr var saslimt vieglā formā un nav pilnībā izslēgta iespēja inficēt citus.

Taču EP vairākums lēmis likumu virzīt tālāk, un tagad vedīs sarunas ar ES dalībvalstīm, lai panāktu gala vienošanos par sertifikāta ieviešanu vasaras sākumā. Kā pozitīvu izmaiņu EP nostājā I. Vaidere min to, ka deputātiem izdevās vienoties par sertifikāta pārdēvēšanu. “Jau sākotnēji paudu neapmierinātību ar piedāvāto nosaukumu “digitālais zaļais sertifikāts”, kas, manuprāt, bija ļoti neveiksmīgs, jo diskreditē videi draudzīgas iniciatīvas. Tagad runa būs par skaidrāku “ES Covid-19 sertifikāta” sistēmu. Tāpat EP pieprasīs, lai vērā tiktu ņemtas tikai tās vakcīnas, ko autorizējusi Eiropas Zāļu aģentūra un Pasaules Veselības organizācija. Tas neļautu neatzīt, piemēram, apšaubāmo Krievijas “Sputņik” vakcīnu, ko uz savu roku autorizējušas dažas dalībvalstis,” piebilst I. Vaidere.

 

Foto: Eiropas Komisija