Panākta vienošanās ES līmenī par iepakojuma samazināšanas likumu
Turklāt teju puse no visas Eiropā izmantotās plastmasas un papīra ir paredzēti tieši iepakojumam, kurš dzīvo ļoti īsu mūžu un ātri vien nonāk atkritumu konteineros. Pārmērīgo iepakojuma lietojumu veicina vairāki faktori, tostarp nepārdomāta tirdzniecība internetā. Piemēram, katrs no mums reiz piedzīvojis, ka mazs priekšmets tiek iesaiņots pārmērīgi lielā kastē vai vairākos plastmasas un kartona slāņos.
Īsu mūžu dzīvo arī līdzņemšanas iepakojums ēdināšanas jomā, tādēļ gandarījums, ka jaunais likums paredz tirgotājiem nodrošināt iespēju patērētājiem iegādāties ēdienu vai dzērienu savā traukā. Vēlētos aicināt atcerēties līdzi paņemt savu kafijas krūzīti nevis iegādāties dzērienu vienreizlietojamā glāzē.
Nupat ES līmenī panāktā vienošanās par iepakojuma samazināšanu paredz šādas nozīmīgas izmaiņas, kas mazinās iepakojumu atkritumu apjomu:
- Teju visam iepakojumam jābūt otrreiz pārstrādājamam.
- No 2030. gada tiks aizliegti mazie atsevišķu porciju iepakojumi – garšvielām, mērcēm, kafijas krējumam, cukuram.
- Miniatūrie tualetes piederumu iepakojumi un lidostās ietinamais iepakojums koferiem tiks aizliegti.
- Vieglas plastmasas iepirkumu maisiņu izmantošana tiks ierobežota, ja vien tie nav nepieciešami higiēnas apsvērumu dēļ vai ja tie nav paredzēti kā primārais iepakojums neiesaiņotai pārtikai, lai palīdzētu novērst pārtikas izšķērdēšanu.
- Lai novērstu nelabvēlīgu ietekmi uz veselību, aizliegtas tiks tā sauktās “mūžīgās ķīmiskās vielas” iepakojumos, kurus izmanto pārtikai.
- Jāizmanto krietni vairāk atkārtoti lietojama iepakojuma līdzņemamajai pārtikai un dzērieniem, kafejnīcām būs jāpiedāvā iespēja uzpildīt savos līdzi paņemtajos traukos.
- Pēc mūsu – EP deputātu – prasības, kafejnīcām un restorāniem jānodrošina klientiem dzeramais ūdens un iespēja to uzpildīt, dalībvalstīm piedāvājot stimulus restorāniem, ēdnīcām, bāriem, kafejnīcām.
Vienošanās par likumu ir liels panākums – ar jaunajiem noteikumiem tuvākajā desmitgadē radīto atkritumu apjoms ievērojami samazināsies. Tas nozīmēs arī tīrāku dabu – mūsu mežus, ūdeņus.