fbpx
Viedoklis

Borelam Maskavā jāpanāk konkrēti rezultāti

3. februāris, 2021

Rīt, 4. februārī, Eiropas Savienības (ES) Augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels dosies vizītē uz Maskavu. “Krievijas opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam piemērotais cietumsods ir Kremļa politiskā izrēķināšanās, kas nedrīkst palikt nesodīta. Esmu skeptiska par šādas vizītes lietderību pašreizējos apstākļos un to paudu arī vēstulē Borelam. Ja tā tomēr notiek, tad Borelam jāieņem ļoti stingra nostāja un jāpieprasa Navaļnija atbrīvošana. Gaidīsim konkrētus rezultātus,” uzsver Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere (ETP).

Viņa uzskata, ka ES būtu ātri un izlēmīgi jāreaģē uz Maskavas tiesas lēmumu, kas pārkāpj ne tikai starptautiskās, bet arī pašas Krievijas likumu normas. “ES steidzami jāievieš spēcīgas individuālās sankcijas pret visiem režīma darboņiem, kuri ir atbildīgi par šo cinisko rīcību. Ne viņi paši, ne viņu ģimenes nedrīkst ieceļot ES, lai šeit skolotu bērnus, iepirktos un tamlīdzīgi. Šāds solis režīmam būtu sāpīgs un varētu piespiest pārskatīt bandītisko vēršanos pret opozīciju,” norāda I. Vaidere.

Deputāte skaidro, ka nākamos soļus varētu izšķirt to valstu nostāja, kuras līdz šim attiecībās ar Krieviju bijušas samiernieciskas. “Arī “pragmatiskajām” dalībvalstīm, kuras spītīgi vēlas redzēt Krieviju kā ekonomisku partneri nevis starptautisko normu pārkāpēju, jāsaņem drosme, lai beidzot iestātos par ES principiem. Kremļa nelikumīgā vēršanās pret opozīciju ir tikpat brutāla kā Baltkrievijā, attiecīgi arī ES reakcijai jābūt konsekventai,” savu viedokli pamato I. Vaidere.

Kā konkrētu piemēru deputāte izceļ “Nord Stream 2” gāzes projektu, kas steidzami jāaptur, lai nepildītu Kremļa budžetu ar Eiropas naudu. “To pieprasījām arī nesenā EP rezolūcijā. Šajā jautājumā īpaši atbildīga ir Vācija, vienlaikus izskanējušās arī satraucošas ziņas, ka ASV prezidents Džo Baidens varētu atcelt šobrīd noteiktās sankcijas pret “Nord Stream 2”. Par jebkādu sankciju mīkstināšanu pret Krieviju, protams, nevar būt ne runas, gluži pretēji – gaidām spēcīgu vēršanos pret Kremli arī no jaunā ASV vadītāja,” atzīmē I. Vaidere.