fbpx
Viedoklis

Vaidere: Ir absolūti pēdējais laiks pārtraukt finansēt Krievijas kara mašīnu

“Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā katrs Eiropas Savienības pilsonis par Krievijas fosilo kurināmo vidēji ir samaksājis vairāk nekā 400 eiro. Tas skaidri parāda, ka ir absolūti nepieciešams, lai šie Krievijas enerģijas resursu iepirkumi nekavējoties tiktu pārtraukti,” norāda viena no Eiropas Parlamentā (EP) nupat pieņemtās rezolūcijas par nepieciešamību Eiropas Savienībai nelokāmi atbalstīt Ukrainu autorēm, EP deputāte Inese Vaidere.
29. februāris, 2024

“Ukraina jāatbalsta gan ekonomiski, gan militāri – ar visiem nepieciešamajiem resursiem. Tas jādara līdz Ukrainas uzvarai šajā brutālajā karā,” uzsver EP deputāte, rezolūcijas līdzautore Inese Vaidere.

EP deputāti aicina dalībvalstis būtiski palielināt un paātrināt savu militāro atbalstu, īpaši ieroču un munīcijas nodrošināšanas jomā, reaģējot uz Ukrainas skaidri noteiktajām vajadzībām, lai ne tikai ļautu Ukrainai aizsargāties pret Krievijas uzbrukumiem, bet arī palīdzētu tai atgūt pilnīgu kontroli pār visu savu starptautiski atzīto teritoriju.

“Ja Dānija, Norvēģija, Lietuva un Latvija ir sniegušas Ukrainai atbalstu vairāk nekā 1% apmērā no sava IKP, bet Igaunija pat 3,5% apmērā, tad Eiropas dienvidu valstis ir bijušas ļoti pasīvas, atbalstot karā novājināto Ukrainu. Tādas lielvalstis kā Francija un Spānija ir sniegušas palīdzību vien 0,07% apjomā no savu valstu IKP. Tas ir nepiedodami maz, un mēs uz to norādām arī šajā pieņemtajā rezolūcijā. Aicinām veikt nepieciešamos ieguldījumus Eiropas aizsardzības rūpnieciskajā bāzē, lai būtiski palielinātu ražošanas apjomu un tādējādi gan apmierinātu Ukrainas vajadzības, gan papildinātu iztērētos ES dalībvalstu krājumus,” norāda EP deputāte.

Inese Vaidere arī uzsver, cik svarīgi ir uzlabot Eiropas valstu sadarbību rūpniecības un bruņoto spēku līmenī: “ES pašai ir jākļūst militāri spēcīgākai un jāuzlabo savstarpējā militārā sadarbība, tai skaitā ražošana, lai, neatkarīgi no   ASV vēlēšanu iznākuma novembrī, mums būtu sava, pamatīga aizsardzības bāze, protams, to koordinējot ar NATO, kas ir un paliek mūsu galvenais drošības garants.”

EP deputāti aicina nekavējoties un pilnībā pārtraukt Krievijas kara finansēšanu ar ES naudu, nosakot embargo Krievijas lauksaimniecības produktiem, fosilajam kurināmajam un sašķidrinātajai dabasgāzei, ko transportē gan pa jūru, gan cauruļvadiem. “Tas ir prātam neaptverami, ka 2023. gadā ES par fosilo resursu un gāzes importu Krievijai samaksāja 28 miljardus eiro, jeb divas reizes vairāk, nekā ir finansiālais atbalsts Ukrainai. Joprojām ceturtā daļa no Krievijas ienākumiem no fosilo resursu un gāzes eksporta nāk no ES dalībvalstīm![1]” ir sašutusi Inese Vaidere.

EP tika pieņemta arī rezolūcija par Alekseja Navaļnija slepkavību un nepieciešamību Eiropas Savienībai rīkoties – atbalstīt politieslodzītos un represēto iedzīvotāju pilsonisko sabiedrību. Šīs rezolūcijas līdzautore bija arī Inese Vaidere.

 

Informāciju sagatavoja EP deputātes Ineses Vaideres birojs.

Papildu informācijai: inese.vaidere-office@europarl.europa.eu

[1] https://energyandcleanair.org/publication/average-eu-citizen-has-paid-more-than-eur-400-for-russian-fossil-fuels-since-invasion/