fbpx
Eiropas Parlamenta lēmumi

Vaidere: “Jauns atbalsta fonds Ukrainai”

Eiropas Parlaments (EP) nupat ir atbalstījis īpaša fonda izveidi 50 miljardu eiro apmērā Ukrainas atveseļošanas, atjaunošanas un modernizācijas atbalstam.
18. oktobris, 2023

Ukrainai nepieciešams nepārtraukts finansiālais atbalsts, lai cīnītos pret Krieviju. Tās ir milzīgas izmaksas, kas saistās ar pretošanos agresoram, valsts uzturēšanu, infrastruktūras atjaunošanu un vēl arī reformu nodrošināšanu ceļā uz dalību ES. Tādēļ esmu gandarīta, ka mums izdevies vienoties par īpaša fonda izveidi, kas no 2024. līdz 2027. gadam varēs nodrošināt nepārtrauktu līdzekļu plūsmu ukraiņu atbalstam,” savu nostāju pauž EP Ekonomikas komitejas deputāte Inese Vaidere.

Vaidere uzsver, ka Ukraina drosmīgi cīnās pret agresoru un vienlaikus tiecas uz Eiropu, tādēļ mums tā ir jāatbalsta visos iespējamos veidos. Līdztekus nozīmīgam finanšu atbalstam, jāturpina ieroču piegādes, kā arī jāuzsāk ES pievienošanās sarunas. Viņa uzsver: “Protams, Ukrainai būs jāizpilda visi tie paši kritēriji, kas, iestājoties ES, bija jāizpilda Latvijai, tas var būt garš process, bet iestāšanās sarunas ir jāsāk jau tagad”.

Vienlaikus deputāte uzstāj, ka Ukrainas atjaunošanai jāizmanto arī tie līdzekļi, kas pieder ES sankciju sarakstā esošajiem Krievijas pilsoņiem un uzņēmumiem. Viņa jau ir veiksmīgi ES budžetā iestrādājusi pilotprojektu, kurš pēta, kā tiesiski un iespējami ātri konfiscēt īpašumus krievu oligarhiem, kuri atbalsta Kremļa politiku un iesaistīti kara finansēšanā, lai iegūtos līdzekļus nodotu Ukrainai. “ES bankās šobrīd iesaldēti atrodas vairāk nekā 200 miljardi Krievijas valsts un privātpersonu līdzekļu. Uzskatu, ka Eiropai jābeidz baidīties par savu “starptautisko slavu” un jāsāk šie līdzekļi atsavināt. Arī ASV ir gatavas sekot ES paraugam un darīt to pašu, tādēļ mēs nedrīkstam vilcināties, ir jāizstrādā juridiski noteikumi, kā to darīt. Pirmais solis varētu būt to ienākumu, ko dod iesaldēto līdzekļu procentu likmes, izmantošana, lai iespējami ātri papildinātu Ukrainas fondu,” norāda I. Vaidere.

Nākamais solis Ukrainas mehānisma izveidē būs Eiropas Parlamenta un Padomes sarunas kontekstā ar ES Daudzgadu budžeta vidusposma pārskatīšanu. Pēc tā pieņemšanas, Ukraina tiks aicināta iesniegt savu plānu, kurā aprakstītas reformas un investīcijas, ko tā plāno īstenot.