fbpx
Mani pilotprojekti

Kā dzīvot zaļāk un ietaupīt?

Izšķērdējot labu pārtiku un izmetot atkritumos aizvien vairāk iepakojuma, mēs ne tikai šķiežam resursus un nodarām pāri savai planētai, bet arī zaudējam naudu.
23. janvāris, 2024

Izšķērdējot labu pārtiku un izmetot atkritumos aizvien vairāk iepakojuma, mēs ne tikai šķiežam resursus un nodarām pāri savai planētai, bet arī zaudējam naudu. Ik gadu viens eiropietis atkritumos izmet vidēji ap 132 kilogramiem vēl lietojamas pārtikas un aptuveni tikpat – arī iepakojuma, un ar katru gadu šie apjomi pieaug. Bet ko mēs varam darīt?

Desmit ieteikumi no Ineses Vaideres, kura veiksmīgi izstrādāja pilotprojektu par pārtikas atkritumu samazināšanu mājsaimniecībās, rezultātus prezentējot konferencē EP. Deputāte strādājusi arī pie jaunajiem ES noteikumiem, kas palīdzēs ievērojami samazināt iepakojuma apjomu.

1. Nedodieties uz veikalu, kad gribas ēst
Izsalkums var ietekmēt mūsu iepirkuma groza saturu, piepildot to ar lieku un bieži vien neveselīgu pārtiku. Iepērkoties izsalkuma brīdī, grozā var nonākt arī pārāk daudz pārtikas, tādējādi radot ne tikai liekus izdevumus, bet arī potenciāli vairāk atkritumu. Lai no tā izvairītos, ieteicams paēst maltīti vai uzkodas pirms došanās uz veikalu. Tādā veidā jūs varat pieņemt lēmumus, pamatojoties uz faktiskajām vajadzībām, nevis tūlītējām tieksmēm.

2. Izskatiet jau esošos pārtikas krājumus
Esošo krājumu pārzināšana palīdz izvairīties no nevajadzīgiem tēriņiem par produktiem, kas jums jau ir. Tas palīdz arī plānot maltītes, izmantojot jau esošās sastāvdaļas. Ne mazāk svarīgi ir arī izlietot produktus, kas ātri bojājas, pirms to derīguma termiņa beigām, tādējādi samazinot pārtikas un resursu izšķērdēšanu.

3. Uzrakstiet iepirkumu sarakstu
Iepirkumu saraksts palīdz samazināt iepirkšanās laiku un izvairīties no impulsīviem pirkumiem. Likumsakarīgi – tādējādi var arī ietaupīt un izvairīties no papildu tēriņiem. Saraksts palīdz izdarīt pārdomātas izvēles un novērst aizmāršības risku, jo, atkārtoti dodoties uz veikalu mēs, iespējams, palielinām izmešu daudzumu un iegādājamies vēl kaut ko lieku.

4. Izmantojiet savus auduma maisiņus un taru
Viens plastmasas maisiņš maksā apmēram 30 eiro centus, kā arī to nevar bezgalīgi pārstrādāt. Tāpat tas ir krietni neizturīgāks salīdzinājumā ar kvalitatīvu auduma maisiņu, kurā droši var nest arī smagas preces. Daudzos veikalos var izmantot arī savu taru vai arī to neizmantot vispār, piemēram, ābolus neliekot atsevišķā plastikāta maisiņā.

5. Marķējums “Ieteicams līdz” ir tikai ieteikums, nevis pavēle
Ja uz iepakojuma derīguma termiņš ir rakstīts ar frāzi “Ieteicams līdz”, tad to nevajag uztvert kā pavēli, bet gan tikai kā ieteikumu. Ir jānovērtē, vai produkts vēl ir lietojams. Daudzos gadījumos to var droši lietot vēl labu laiku pēc šī termiņa beigām. Tādiem produktiem kā piens, gaļa un zivis, kas ātri bojājas un rada saindēšanas risku, gan šis termiņš būtu jāievēro rūpīgi.

6. Atgrieziet apritē ēdiena pārpalikumus
Bieži vien pēc maltītes pagatavošanas mums paliek pāri krietni daudz pārtikas atkritumu. Tie, kuri nedzīvo pilsētā, parasti pārpalikumus izmanto kompostam, bet pilsētu iedzīvotājiem der pievērst uzmanību brūnajiem bioloģisko atkritumu konteineriem, kuri ļauj šķirot pārtikas atkritumus, lai apsaimniekotāji no tiem tālāk var ražot, piemēram, enerģiju un siltumu.

7. Meklējiet zero waste receptes
Internetā ir pieejams daudz interesantu un garšīgu recepšu, kas ir veidotas, ņemot vērā zero waste jeb bezatkritumu principus, tādējādi pēc iespējas samazinot gatavošanas laikā radīto pārtikas atkritumu apjomu.

8. Šķirojiet atkritumus
Šķirojot atkritumus – papīru, plastmasu, stiklu, metālu, tekstilu, bioloģiskos atkritumus –, mēs varam saglabāt resursus, jo pārstrādes rūpnīcās tie var turpināt savu dzīves ciklu jaunos produktos. Ja to visu izmetam pie nešķirotajiem sadzīves atkritumiem jeb zaļajos konteineros, tad teju viss to saturs tiek apglabāts atkritumu poligonā, kas nav bezizmēra.

9. Pastāstiet citiem par to, ka pie viņu mājām varētu būt atkritumu poligons
Nav noslēpums, ka atkritumu poligons Getliņos tuvojas brīdim, tad tajā vairs nebūs brīvas vietas, kas nozīmē, ka jau tuvākajā nākotnē nāksies domāt par jauna poligona izveidi. Šeit der uzdot jautājumu sev un apkārtējiem – vai jūs vēlētos jauno atkritumu poligonu pie savām mājām? Ja atkritumu poligons tiks izveidots tālu no apdzīvotām vietām, tad palielināsies ne tikai atkritumu izvešanas tarifi, bet arī izmešu daudzums, jo atkritumu apsaimniekotājiem nāksies mērot tālāku ceļu uz jauno poligonu.

10. Dodiet ziņu ražotājiem
Pateicoties sociālajiem tīkliem, mums ir daudz vienkāršāk informēt ražotājus par pārlieku lielu un dabai nedraudzīgu iepakojumu izmantošanu. Ja ražotāji būs godprātīgi, tad tie ieklausīsies savos patērētājos un neizbēgami meklēs risinājumus, kā samazināt iepakojumu apmēru, kā arī biežāk izvēlēsies videi draudzīgākus preču iepakošanas veidus.